30.Nov, 2023

Erasmus+ projekta mobilitāte Polijā

Agrā 6.novembra rītā deviņi Iecavas vidusskolas astoto klašu skolēni – Luīze Bergholde, Patrīcija Cīrule, Kirills Erdmanis, Maija Elīza Janušjaviča, Kirstaps Alekss Kancāns, Laura Sabīne Kazlauska, Emerita Kraukle, Kristiāna Lasmane, Monta Milzere kopā ar pedagogiem Antru Pārumu un Sanitu Kozlovu devās Erasmus+ projekta “Mēs esam Eiropa” izaicinājumā. Rīgas lidosta mūs sagaida ar “megapoles “vērienu – cilvēku jūru, bet viss norit raiti un esam lidmašīnā, lai dotos uz Varšavu, kur lidostā mūs sagaida Szkola Podstawowa im Wincentego Pallottiego skolēni un viesģimenes.

Nākamajā rītā skolā satiekamies ar skolēniem no Portugāles. Projekts turpinās iekļaujoši, dažādi un demokrātiski. Rīta nodarbībā skolā skolēni iepazīstina ar sevi, savu valsti, tās kultūru. Jā esam dažādi savos hobijos, kultūrā un tomēr toleranti. Diena turpinās ar Varšavas Kultūras pils apmeklējumu un jauku Varšavas panorāmas apskati, kam seko izaicinājums pusdienas tumsā.

Skolēnu iespaidi.

Monta: No paša sākuma bija neērti un acis sāpēja, bet tad pierada un bija ok. Lai saprastu aptuveni, kas ir apkārt un uz galda, es kārtīgi aptaustīju katru milimetru, fantāzijā saliekot bildi. Lai būtu vieglāk ēst, es ar tausti sapratu, kādas formas un lieluma ir šķīvis un, ar roku velkot pa virspusi, es sapratu, kur atrodas ēdiens.

Kristiāna: Pusdienas tumsā, ļoti stilīgi, un bija ļoti garšīgs ēdiens, ik pa laikam rādījās kaut kādi balti burti priekšā (smadzenes netika līdzi tam visam, kas notika), bet man ļoti patika tā ideja, ka varam iejusties citu ādā, ļoti jauki, par visu bija padomāts  un ļoooti patika šī pieredze, otreiz ēstu  gaismā.

Maija: Es sakumā gaidīju, ka mazliet pieradīs acis un varēs kaut mazliet saredzēt, bet tas nenotika – tomēr sāku jau lēnām pierast. Aptaustīju galdu lēnām un uzmanīgi līdz sapratu kur kas ir, tāpat arī ar ēdienu. Tagad aptuveni zinu, kā jūtas cilvēki, kuriem tā ir visu laiku. Man patika tas, ka varēja vairāk sajust pārējās sajūtas- smaržu, garšu un dzirdi. Viss patika:)

Trešā diena. Ebreju muzeja apmeklējums, kur iepazīstam šīs tautas vēsturi. Pēc demokrātijas nodarbības skolā izprotam vārda BRĪVBA nozīmi un tās dažādās izpausmes – politikā, simbolos, kultūrā. Pēcpusdienā baudām Varšavas vecpilsētas šarmu.

Ceturtdienas agrā rītā ar vilcienu dodamies ceļā uz Gdaņsku. Pēc trīs stundu brauciena esam Gdaņskā, kur gida pavadībā dodamies iepazīt šīs senās Austrumpolijas pilsētas vēsturi. Pēc pusdienām dodamies uz  Solidaritātes muzeju, kurš veltīts Polijas neatkarības vēsturei, kā mūsu Barikāžu muzejs. Tukšie veikalu plaukti, pieticīgs dzīvoklītis un cits padomju iekārtai raksturīgais, kas  jauniešiem un portugāļu delegācijai ir pārsteigums.

Piektdiena – kultūras diena. Dodamies uz deju kultūras centru Mazovecka. Iepazīstam poļu nacionālos tērpus un dejas -polonēze, mazurka un krakovjaks. Klausīties ir viens, bet pašiem iemēģināt deju soli!? Mēs lepojamies ar saviem skolēniem, kuri ātri apguva krakovjaka soļus un polonēzi. Pēcpusdienā skolā projekta noslēgums. Mākslas nodarbība projekta logo izveidei, maisiņu apgleznošana. Projekta izvērtējums, sertifikātu saņemšana. Paldies poļu ģimenēm par uzņemšanu, portugāļu un poļu skolēniem par draudzību! Projekta organizatoriem par iespēju gūt jaunas zināšanas, prasmes un pieredzi.

sk. A. Pāruma

 

«     »     Skatīt visus