22.Apr, 2019

Erasmus+ Portugālē

No 15. – 21. Martam projekta 2.mobilitātē Portugāles pilsētā Almadā piedalījās 7.a klases skolnieces Inita Putniņa un Simona Tiščenko, 7.c klases skolniece Evisa Šubrovska, 8.b klases skolnieki Mārcis Lauciņš – Veiners un Jānis Bolšteins, skolotājas Antra Pāruma un Anitra Taurene.

Gatavojoties projekta 2.mobilitātei, katras dalībvalsts skolas skolēni veidoja projekta logo, par kuru balsoja katras valsts 25 skolēni. Šī balsojuma rezultātā 1.vietu ieguva Iecavas jauniešu veidotais logo, kurš tagad redzams uz projekta dokumentācijas, mājas lapā, t – krekliem u.c. Logo autori Kārlis Čipens, Emīls Galauskis un Daniels Spalis.

Projekta pirmajās divās dienās jaunieši ar savām viesģimenēm iepazina Almadas un Lisabonas kultūrvēsturiskās vietas. Pirmdienas rītā visi projekta dalībnieki satikās skolā, kur viņus uzrunāja skolas direktors un portugāļu skolēni sniedza nelielu koncertu. Pēc tam dalībvalstu delegācijas stāstīja par savu valsti, pilsētu skolu un prezentēja savus talantus. Dienas turpinājumā notika saliedēšanās spēles un aktīva darbošanās elektronikas, programmēšanas un robotikas darbnīcās.

Nākamās dienas pirmajā pusē skolēni internacionālās grupās orientējās Almadas vecpilsētā, apskatot dažādas vēsturiskas vietas un veicot ar tām saistītus uzdevumus. Tikmēr skolotāji izvērtēja projektā paveikto un plānoja nākamo mobilitāti, kas notiks maijā Horvātijā. Pēcpusdienā projekta dalībnieki apmeklēja jauniešu organizāciju, kas brīvprātīgi veic sociālo darbu bēgļu, migrantu un citu riska grupu jauniešu integrēšanai sabiedrībā. Tikšanās laikā brīvprātīgā darba veicēji stāstīja un prezentēja savas veiktās aktivitātes, kā arī radoši un sportiski pavadīja laiku ar projekta jauniešiem, uzsverot, ka esam dažādi, tomēr varam atrast kopīgas intereses, aizraušanos un kopā risināt problēmas.

Trešdienas rītā projekta dalībnieki devās uz keramikas darbnīcu pilsētiņā Quinta do Anjo, kur iepazinās ar portugāļu keramikas amatniecības tradīcijām un paši apgleznoja flīzes. Pēcpusdienā notika gatavošanās noslēguma pasākumam. Vakarā visu valstu projekta dalībnieki satikās kopīgās vakariņās, kuru laikā prezentēja savus talantus. Mūsu skolu, spēlējot klavieres, pārstāvēja Inita Putniņa. Vakara gaitā atskatījāmies uz projektā paveikto un ieguvumiem. Katrs dalībnieks saņēma sertifikātu par piedalīšanos mobilitātē. Vakars noslēdzās ar jautrām dejām. Ceturtdienas vakarā projekta dalībnieki atgriežas mājās.

Skolēnu atsauksmes:
 
Inita: Erasmus+  apmaiņas projekts man deva daudz labu iespaidu. Šī bija laba iespēja iepazīt, gan citas valsts kultūru, gan ikdienas dzīvi. Šo sešu dienu laikā ieguvu daudz jaunu draugu un iespaidu. Šī bija arī mana pirmā reize, kad lidoju ar lidmašīnu. Lai gan biju nedaudz uztraukusies, kā izdosies iekļauties citā vidē, viss noritēja labi.
        Viesģimene, kurā dzīvoju es, bija tiešām ļoti jauka, un tas man ļāva justies gluži kā mājās. Viņi mani iepazīstināja ar  Lisabonu un Almadu, veda uz populārākajiem apskates objektiem. No Lisabonas man visspilgtāk atmiņā palikusi tieši pastaiga pa vecpilsētas skaistajām un  senlaicīgajām ieliņām. Mazo ieliņu krustojumos bija skvēri, un to bija daudz – katrs ar savu stāstu. Man ļoti patika arī Lisabonas akvārijs. Pastaigā pa Almadu devāmies uz Cristo Rei – Jēzus Kristus statuju kur pavērās skaists skats uz pilsētu.
Projekta laikā apmeklējām  brīvprātīgo iestādi ”lifeshaker”, kur uzzinājām par to, kā viņi strādā ar bēgļiem. Bija ļoti interesanti piedalīties dažādās aktivitātēs. Manuprāt, arī Latvijā vajadzētu vairāk brīvprātīgo darbu.
          Trešdienas noslēgums bija emocijām bagāts. Noslēguma pasākumā niju priecīga par lieliski pavadīto laiku, bet arī nedaudz noskumusi, jo bija  jāatvadās no viesģimenes un jaunajiem draugiem.
      Kopumā uzskatu šo par ļoti labu pieredzi, un priecājos par iespēju piedalīties Erasmus+ apmaiņas programmā un saku paldies skolotājai Antrai Pārumai  par iespēju piedalīties šajā projektā.
 
Simona: Tas man bija īsts piedzīvojums. Es uzskatu, ka man ir ļoti paveicies, ka es tiku šajā projektā. Es nekad neaizmirsīšu šo piedzīvojumu. Tā bija pirmā reize, kad es lidoju ar lidmašīnu un tas bija ļoti interesanti.
Mana viesģimene izturējās ļoti labi pret mani un es jutos kā mājās. Pirmās dienas es pavadīju ar viesģimeni. Es apskatīju skaistākas Lisabonas vietas. Tās bija vēl skaistākas, nekā es biju domājusi. Bet visvairāk man patika pludmales, viskaistākais moments Portugālē bija, kad es redzēju saulrietu pie okeāna. Man ļoti patika Portugāles daba un laika apstākļi. Portugālē es pagaršoju šīs valsts tradicionālos  ēdienus, saldumus un viesģimene man izstāstīja par Portugāles kultūru.
Skolā stundās bija interesanti, jo tur bija savādāk nekā Latvijā. Mēs bijām arī vietā, kur cilvēki brīvprātīgi palīdz tiem, kuriem palīdzība bija nepieciešama. Tur bija ļoti interesanti, jo mēs spēlējām daudz spēles.
Visskumjāk man gāja trešdien noslēguma pasākumā, jo man bija ļoti skumīgi atvadīties no savas viesģimenes un jaunajiem draugiem.
Šis projekts ir labākais, kas ar mani ir noticis. Pateicoties šim projektam, es ieguvu jaunas zināšanas, jaunus draugus, jaunus iespaidus un labākās atmiņas.
 
Evisa: Pirms došanās uz Portgāli, es ar savas viesģimenes meitu sarakstījos apmēram trīs mēnešus. Mēs dzīvojam Almadā, kurai pāri garam tiltam atradās Lisabona.
Man patika, kad mēs ar viesģimeni gājām pastaigā gar okeānu, ēdām saldējumu, apskatījām veco Lisabonu un braucām iepirkties. Portugālē bija ļoti silts, un tas mani iepriecināja.
Bija interesanti, kad mēs radījām mūsu prezentāciju, neskatoties uz tā, ka daži bija uztraukti.
            Man visvairāk patika noslēguma vakars, kad visi projekta dalībnieki sanāca kopā, paēda, vēlreiz parādīja savus talantus un saņēma sertifikātus. 
            Pēc projekta noslēguma, mēs bijām bēdīgi doties prom no Portugāles. Šī projekta dēļ, mēs ieguvām daudz jaunu atmiņu, zināšanas un jauku nosauļojumu uz muguras. Šis projekts bija viens no visjaukākajām nedēļām, ko esmu pavadījusi pēdējā laikā. 
 
Jānis: Man patika viss, bet visvairāk patika programmēšana, robotika un sensoru tehnoloģijas izmantošana.
 
Mārcis: Vienu vārdu sakot, man šis projekts ļoti, ļoti patika un gribētos vēl vienu reizi aizbraukt uz Lisabonu.

 

Materiālu sagatavoja A. Pāruma

   

 

«     »     Skatīt visus