11.Jūl, 2023

Starptautiskais debašu turnīrs “Youth Forum 2023” Prāgā, Čehija

Laika posmā no 5.-11.07. seši delegāti no Latvijas, no kuriem trīs bija no Iecavas, piedalījās starptautiskajā debašu turnīrā Prāgā. Pieci debatētāji no dažādiem Latvijas novadiem – Keita Birziņa, Karīna Beta (Iecava), Eliass Džeriņš (Liepāja), Jānis Dreilings un Kevins Konopeckis (Daugavpils) un Debašu Centra turnīru līdzorganizātore un kā debašu trenere, mūsu skolas absolvente Renāte Estere Liepiņa aktīvi iesaistījās pasākumiem piepildītajā Jauniešu forumā kopā ar 15 dalībvalstu delegātiem, ne tikai no Eiropas, bet arī no Japānas un Izraēlas. Pirmā aktīvā diena jau aizsākās 6.07., kad visi debatētāji un treneri piedalījās dažāda satura debašu darbnīcās. Turpmākās divas dienas bija veltītas tikai debatēm. Katru reizi debatētāji saņēma jaunu (improvizācijas tēmu), gatavojās un tad debatēja Pasaules skolu debašu pilnajā formātā. Katru dienu 3 riņķi un jāteic darbs un spriedze gana lielas. Savukārt Renāte, kā tiesnesis arī bija noslogota tiesājot un sniedzot atgriezenisko saiti starptautiskajām komandām. Mūsu debatētāji debatēja pret komandām no Čehijas, Izraēlas, Azerbaidžānas un citām. Nedēļas vidū bija “Kultūras vakars”, kurā katra delegācija prezentēja savu valsti ar dažādiem našķiem, simboliem, stāstiem un diskusijām. Lai gan Latvijas komanda uzvaras neguva, toties skolēni un mūsu debatētājas guva neatsveramu pieredzi, prasmi sadarboties komandā, prasmi sagatavot runas par dažādām pasaulē aktuālām un nopietnām tēmām un iespēju parādīt sevi starptautiskajā mērogā, kā arī iegūt starptautiska mēroga draugus. Vienīgi pēdējā dienā delegāti varēja baudīt Prāgas burvīgos skatus un gremdēties čehu galvaspilsētas atmosfērā.
Te būs dažas mūsējo atziņas: Keitas Birziņas atsauksme par debatēm: “Mana debašu pieredze šajās divās dienās bija ļoti laba, kopumā viss šis pasākums bija ļoti interesants un kaut kas jauns priekš manis. Bija ļoti interesanti pamēģināt debatēs runāt 8 minūtes un improvizēti, jo tas ir neierasti, bet beigās viss labi izvērtās.”
Karīnas Betas atsauksme par debatēm: “Man kopumā ļoti patika, jo nebija nemaz tik liela pieredze sākumā debatēt klātienē, tāpēc šis padarīja to visu daudz interesantāku. Un vēl tas, ka pirmo reizi debatēju gan 8 minūtes, gan arī improvizācijas veidā. Tas bija ļoti forši, stresaini, bet bija tā vērts.”
Renātes Esteres Liepiņas atsauksme par svētdienas darbnīcu un debatēm: “Jāatzīst, ka biju diezgan uztraukusies par debašu tiesāšanu, jo ilgi ar to nebiju nodarbojusies ne Latvijā, ne citur, taču, par laimi, visapkārt bija citi lieliski un pieredzējuši tiesneši, kuri labprāt dalījās ar saviem padomiem un ieteikumiem, kā arī pieredzi. Man arī liels prieks, ka šajā īsajā laikā sanāca izveidot kontaktus ar vairākiem tiesnešiem. Visi visnotaļ ir pretimnākoši, jauki un interesanti cilvēki, ar kuriem parunāt. Kā tiesnese jūtu, ka daudz esmu mācījusies šajās dienās.
Svētdien man bija iespēja novadīt darbnīcu par loģikas kļūdām, kuras pamatā izmantoju Quo Tu Domā? radīto galdaspēli “Populists”. Protams, pašu spēli nebiju paņēmusi līdzi, bet aktivitātei izmantoju spēles principus. Manuprāt, darbnīca bija veiksmīga, un arī jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijās.”
Pirmdien Prāgas domē tiks aizvadīts turnīra lielais fināls, kur noskaidros uzvarētājus, un tad jau arī pasākums būs noslēdzies.
Esam ļoti pateicīgi Debašu Centram un arī NVO “IDEA” par unikālo iespēju piedalīties tik plaša mēroga debatēs un pasākumā, kur ne tikai varējām attīstīt debašu, kritiskās domāšanas, analītikas un tiesāšanas prasmes, bet arī dibināt kontaktus un iepazīt citas kultūras!
Debašu tēmas: 1. Ir likumīgi kritizēt un runāt sliktu par nesen mirušiem cilvēkiem, kuri tiek apsūdzēti par sliktām darbībām dzīves laikā (t.i., politiķi, slavenības, miljardieri)(THBT it is legitimate to criticise and speak ill of recently deceased people who are accused of having done bad things in life (i.e. politicians, celebrities, billionaires))
2. Jāaizliedz mācības mājās (mājmācības) (THW ban home-schooling)
3. Cilvēkiem, kuri notiesāti par noziegumu, būtu jāaizliedz kandidēt uz amatiem valsts pārstāvniecībā/ierēdņu amatiem (THW ban people who have been convicted of a crime from running for office)
4. Populāra tiešsaistes iepazīšanās platformu izmantošana (iepazīšanās vietnes, sociālo mediju lietotnes) ir nevēlama (THR the popular use of online dating platforms (dating sites, social media apps))
5. Labāk būt daļai no “27 kluba”, nevis dzīvot vidēji anonīmu dzīvi (THW rather be part of the “27 Club” than live an average anonymous life) – 27 klubs sastāv no aktieriem, dziedātājiem un citiem slaveniem cilvēkiem, kuri nomira 27 gadu vecumā visbiežāk no narkotisku/apreibinošu vielu pārdozēšanas, pašnāvības vai satiksmes negadījumiem.
6. Darba devējus vajadzētu stimulēt pieņemt darbā cilvēkus, kas nav pabeiguši augstāko izglītību (THW incentivize employers to hire non-college graduates)
Jau zināms, ka nākamais Jauniešu Forums Prāgā notiks 12.-14.07.2024. Cerams, ka arī nākamo gadu tiks izvirzīti delegāti no Iecavas, bet līdz tam jau būsim gatavi dalībai dažādos vietēja mēroga debašu pasākumos.
Zemgales reģiona debašu koordinatore un debašu trenere Iecavas vidusskolā Vita Ķērpe.

«     »     Skatīt visus