04.Mar, 2019

Starptautiskais debašu turnīrs Ukrainā

Laika posmā no 27.02.līdz 04.03 Iecavas vidusskolas debašu delegācija piedalījās Starptautiskajā debašu turnīrā Ukrainā – Dņipro Open 2019.

 Mūsu debašu kluba debatētāji Renāte Estere Liepiņa 10.a, Niks Vīns 10.a, Ance Bole 9.c debatēja angļu turnīrā par divām sagatavotajām tēmām un vienu improvizācijas tēmu pasaules skolu debašu formātā. Skolēnus pavadīja debašu trenere Vita Lauciņa-Veinere un skolotāja Ilona Grīnberga. Sagatavotās tēmas bija par kolaborāciju otrajā pasaules karā un holokausta laikā. Proti – Kolaborācija otrā pasaules kara laikā un holokausta laikā bija izdzīvošanas stratēģija, nevis apzināta izvēle. Par šo tēmu debatētāji apzināja un atlasīja milzīgu apjomu informācijas un galvenās tēzes apstiprinošai lietai bija cilvēka izdzīvošanas stratēģijas principi no psiholoģiskā viedokļi, dabiska vēlme palīdzēt citiem. Kā to darīja, piemēram, Žanis Lipke Latvijā. Tāpat skolēni pieminēja vairākas liecības no vēstures faktiem visā Eiropā un pasaulē otrā pasaules kara laikā. Otrā sagatavotā tēma bija par to, ka sabiedrībai ir jāuzņemas atbildība par vēlēšanām. Proti, valdībai ir jāievieš mehānisms, lai vēlēšanas būtu obligātās visiem iedzīvotājiem. Ja kāds nepiedalās vēlēšanās, tad par to ir jāuzņemas atbildība, saņemot sodu. Piemēram, Beļģijā, ja vēlētājs nepiedalās vēlēšanās ceturto reizi, tad viņam tiek liegtas tiesības vēlēt uz 10 gadiem. Tika runāts, ka ir valstu pieredze, kurās par neiesaistīšanos vēlēšanās ir jāraksta paskaidrojums vai pat jāmaksā naudas. Savukārt kā pretējās lietas argumentus debatētāji minēja vārda brīvību. Ka demokrātiskā valstī piespiedu vēlēšanas ir rupjš demokrātijas principu pārkāpums. Savukārt improvizācijas tēma bija – Politiskā reklāma nodara vairāk ļaunumu nekā labumu. Kā pierādījums lietai bija manipulēšana ar vēlētājiem un naudas izšķiešanu. Pretēji tika teikts, ka politiskās reklāmas izglīto vēlētāju un palielinās vēlētāju skaits.
   Latvijas komandai turnīra laikā tika savākti visvairāk individuālie punkti. Lai gan finālā netikām, ir iegūtas divas labāko runātāju trofejas. Renāte Estere Liepiņa saņēma top labākās runātājas trofeju un Ance Bole trofeju kā viena no labākajām runātājām. Kopumā Latvija parādīja ļoti labas angļu valodas prasmes. Vairākas ukraiņu skolas izrādīja interesi par mūsu skolu un vēlēšanos piedalīties Latvijas debašu turnīros.
        Marta mēnesis debašu klubam ir ļoti piesātināts. Jau 14.,15. martā notiks Starptautiskais debašu turnīrs Riga Open 2019, kuru organizē debašu līderu skolas. 30. martā Iecavas vidusskolā notiks Reģionālais debašu turnīrs un 6. aprīlī Nacionālais debašu turnīrs Jelgavā.
Materiālu sagatavoja V. Lauciņa-Veinere.

«     »    Skatīt visus